O mnie

Nazywam się Michał Misiak i jestem psychologiem (nie mylić z psychoterapeutą!). Jestem w trakcie studiów doktoranckich w Zakładzie Eksperymentalnej Psychologii Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie realizuję badania naukowe i prowadzę zajęcia dla studentów. Współpracuję również z Laboratorium Psychofizjologii Zdrowia UAM.

Kieruję grantem badawczym w ramach programu Preludium Narodowego Centrum Nauki: Uwarunkowania sądów moralnych o marnowaniu jedzenia. W ramach grantu badam czynniki, które sprawiają, że niektórzy ludzie (a nawet całe kultury) traktują marnowanie jedzenia jako niemoralne zachowanie. Interesuje mnie również to, czy posiadanie surowych sądów moralnych o marnowaniu jedzenia może faktycznie wpływać na ilość marnowanej żywności.


W dzieciństwie chciałem zostać paleontologiem, wykopywać dinozaury i prezentować swoje znaleziska w muzeum w Waszyngtonie. Nie udało się … ale fascynacja ewolucją i nauką została ze mną do dzisiaj. Prowadzę badania z okolic psychologii ewolucyjnej, ekologii behawioralnej i psychofizjologii. Dotyczą one głównie ludzkiej moralności, a w szczególności sądów moralnych o marnowaniu jedzenia.  Część swoich badań prowadzę wśród członków tzw. społeczeństw tradycyjnych: łowców-zbieraczy Hadza, Masajów (północna Tanzania) i Yali (Nowa Gwinea).

Zdarza mi się też prowadzić zajęcia popularyzujące naukę – zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dotyczą one przede wszystkim ewolucji (chociaż zdarza mi się czasem dać wykład o psychologii piwosza:P). Od niedawna prowadzę również zajęcia dotyczące marnowania jedzenia – jak to się dzieje, że marnujemy? Jakie są tego konsekwencje dla nas i przyrody? Czy można coś z tym zrobić?

W wolnym czasie warzę piwo (chociaż jego głównym odbiorcą jest mój zlew i poznańska kanalizacja miejska), rzucam żelastwem i lurkuję pseudonaukowe grupy na fb. Jestem również Tonym Halikiem muzeów historii naturalnej.

Kontakt: michal.misiak(małpa)uwr.edu.pl


Happy to share our new #preprint: Wasting food is disgusting: Evidence from behavioral and neuroimaging study of moral judgment of food-wasting behavior
#food
#foodwaste
@A_Marchewka_
https://t.co/0jYYncYuJI

Timon: Mmmm. Tastes like chicken.
Pumbaa: Slimy... yet satisfying.

I hope this trend will grow! https://t.co/XTSgMrDe72

You can't avoid wasting food through forcing yourself to finish a meal. We waste food when we put too much on a plate:/

https://t.co/hmYTLp562h https://t.co/rqHrWJ5IE5

#foodsecurity #foodwaste #food